Czy zastanawiałeś się kiedyś jak prowadzić własny biznes? Od czego zacząć? Jak sprawić, żeby niczym dom postawiony na solidnych fundamentach przetrwał lata? Zasady budowania fundamentów biznesu są podobne jak w przypadku budowy domu.
Fundamenty biznesu są jak fundamenty domu
Kiedy jako dziecko uczyłeś się rysować i próbowałeś narysować DOMEK, to, jeśli byłeś choć trochę podobny do mnie, zaczynałeś rysunek tak:
Najpierw dwie pionowe kreski – to ściany.
Później nad nimi dwie skośne – to dach.
W dalszej kolejności następowało „wypełnienie”: różne w zależności od wieku i umiejętności – na początku tylko koślawymi drzwiami, później też oknem, ale z czasem ho! ho! w oknie pojawiały się zasłonki i kwiatek, a na dachu komin i dachówki.
Dopiero na końcu dom zaczynał mieć grunt pod sobą i ewentualnie płot po bokach.
Tak, tak, kiedy teraz o tym myślę, to wydaje się to strasznie schematycznym wyobrażeniem, jednowymiarowym i na dodatek „od końca”. Kto by w ten sposób postawił prawdziwy dom?
W Dorosłej Rzeczywistości inwestor najpierw wybiera działkę (grunt musi być odpowiedni), projektuje wymarzony dom, kładzie fundamenty, stawia ściany i dach, a dopiero później „wykańcza” wnętrze. Zasłonki i kwiatki w oknach to bardzo ostatni element.
A jak Ty prowadzisz swój biznes?
Czy według zasad Dorosłej Rzeczywistości?
Czy świadomie wybierałeś branżę i sposób działania? Zaplanowałeś model biznesowy? Zrobiłeś projekt? (w Dorosłej Rzeczywistości Biznesu ten projekt nazywa się „biznes plan”)
Czy zacząłeś od wylania fundamentów i postawienia ścian, czy od dachu?
Niestety spodziewam się, jaka jest odpowiedź.
Najczęściej mamy mgliste pojęcie o gruncie (czyli rynku i potrzebach klientów) i od razu zaczynamy konstruować dach (czyli sprzedawać co tylko i komu tylko się da). Nie chcę powiedzieć, że to karygodne, bo jednak w ten sposób zaczyna jakieś 80-90% biznesów i część z nich nawet odnosi sukces. Ale 50% tych biznesów upada w pierwszym roku działania, a kolejne 30% w następnym.
Pozostają na rynku te, które uporają się z ekspresowym wybudowaniem fundamentów i ścian i jako-takim dopasowaniem do nich istniejącego wcześniej dachu.
Co oczywiste, te „prowizoryczne konstrukcje” często całkiem dobrze działają przez długie lata. Nie ma w tym nic złego, poza… trudnościami z zarządzaniem, chaosem i tym, co najwięcej kosztuje, czyli niską efektywnością działania. I niestety, każdy kryzys na rynku weryfikuje te firmy.
Fundamenty sukcesu w czasie kryzysu
Efekty takich konstrukcji domowej roboty, mogłeś zaobserwować w czasie ostatniego światowego kryzysu w latach 2008-2009. Upadały również przedsiębiorstwa duże, które nie wyglądały na „domowe prowizorki”, ale…
Po pierwsze najczęściej łatwo było zidentyfikować braki w zarządzaniu (choćby brak dostatecznej elastyczności kosztów i zabezpieczenia przed ryzykiem utraty płynności), które doprowadzały do katastrofy. Takie błędy jak widać zdarzają się również większym.
Po drugie – czasem następował efekt domina, ale również w tym wypadku dobre zarządzanie i mądre decyzje mogłyby często uratować firmę.
Polecam gorąco artykuł 5 wskazówek jak wykorzystać kryzys, żeby rozwinąć biznes jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat.
Jak prowadzić własny biznes, żeby przetrwał lata?
Dobra wiadomość jest taka, że zupełnie przeciwnie niż w przypadku domu – strategie i organizację firmy można korygować, a zarządzanie udoskonalać. I jest to proces ciągły przez całe życie biznesu. Fundament to zdrowe finanse i zarządzanie nimi, dbanie o płynność i wzrost, poprawa rentowności, umiejętne motywowanie zespołu i umożliwianie mu skutecznej pracy (lepsza organizacja procesów i systemowe zarządzanie). Jeżeli chcesz prowadzić własny biznes skutecznie, to potrzebujesz przede wszystkim odpowiednio wyznaczyć priorytety działania.
Po 10 latach od poprzedniego światowego kryzysu, po kolejnym wzroście gospodarki, analitycy i ekonomiści wyczuwają zbliżanie się kolejnej bessy. Rynki są na szczycie koniunktury, co oznacza, że w przeciągu kilku najbliższych lat zacznie się spadek. Albo powolny, albo bardziej gwałtowny. I wtedy ponownie rynek zweryfikuje która firma ma solidne fundamenty, a która powstała „na chwilę”.
Dlatego, jeżeli chcesz zadbać o przyszłość swojej firmy, to już dzisiaj wróć do podstaw:
- Zadbaj o wyniki finansowe i płynność
- Przeanalizuj rynek i swoich klientów, zastanów się jak mógłbyś jeszcze lepiej spełniać ich potrzeby i wyróżnić się od konkurencji.
- Nie przestawaj zwiększać efektywności działania, wydajności Twojej organizacji: uporządkuj procesy, zlikwiduj działania nieefektywne, usprawnij organizację.
To wszystko brzmi skomplikowanie, ale jest niezbędne. Jak prowadzić własną firmę w oparciu o 4 podstawowe filary biznesu opisałam w tym artykule: 4 filary biznesu, czyli jak mieć więcej czasu, pieniędzy i radości z własnej firmy Polecam ten artykuł, bo zadbanie o fundamenty biznesu jest niezbędne, jeśli chcesz, żeby Twoja firma była stabilna i rozwijała się.
Gorąco polecam wyjątkowy program mentoringowy Business To Freedom Quest. To połączenie skuteczności mastermind, struktury programu mentoringowego i prostoty abonamentu. W programie uporządkujesz fundamenty swojego biznesu i rozwiniesz się jako przedsiębiorca.